O projekcie
Program edukacyjny oparty na idei zawartej w książce Janusza Korczaka, jest odpowiedzią na problem zbyt niskiego poziomu przedsiębiorczości wśród Polaków. Współpraca wielu instytucji, wskazanie roli edukacji, promocja szerokiego rozumienia pojęcia „przedsiębiorczość” oraz podkreślenie roli świadomego społeczeństwa w rozwoju gospodarczym Polski – to główne cele naszego projektu. Dzięki przedsiębiorczości obywateli jest możliwe uruchomienie programów rozwoju gospodarczego kraju, opartych głównie na wykorzystaniu rodzimych zasobów.
Cele i założenia projektu „Przygody przedsiębiorczego Dżeka” to:
- rozwój kluczowej kompetencji w europejskim systemie edukacji,
- przekazanie nauczycielom narzędzi edukacyjnych wspomagających przekazywanie wiedzy ekonomicznej,
- kształtowanie cech osobowych i postaw przedsiębiorczych,
- dostarczanie wiedzy i umiejętności dotyczących przedsiębiorczości,
- budowanie umiejętności uczestnictwa w życiu społecznym,
- przygotowanie do bycia cenionym pracownikiem,
- aktywne działanie na rzecz rozwoju gospodarczego,
- przeciwdziałanie bezrobociu i wykluczeniu społecznemu,
- zachęcanie do prowadzenia firm i własnej działalności.
Od roku szkolnego 2023/2024 uczniowie szkół ponadpodstawowych będą uczyć się nowego przedmiotu – biznes i zarządzanie, który zastąpi podstawy przedsiębiorczości. Uważamy, że już na poziomie szkoły podstawowej uczniowie powinni poznać podstawy wiedzy ekonomicznej, w tym zakresie przedsiębiorczości. Projekt „Przygody przedsiębiorczego Dżeka” ma również na celu przygotowanie uczniów szkół podstawowych do nowego przedmiotu.
Odbiorcami projektu są uczniowie klas 1-8 szkół podstawowych oraz pierwszych klas szkół ponadpodstawowych, dla których przygotowaliśmy różnorodne materiały edukacyjne.
Uczestnictwo w projekcie nie wiąże się z żadnymi opłatami ze strony uczestników projektu.
Formy realizacji projektu
Projekt będzie realizowany przez różnorodne formy, m.in.:
- Lekcje prowadzone przez nauczycieli na podstawie przygotowanych materiałów edukacyjnych, m.in.: scenariuszy lekcji, prezentacji, kart pracy.
- Konkursy skierowane do różnych grup wiekowych.
- Ogólnopolskie lekcje on-line z ekspertami.
Wraz z rozwojem projektu Organizator planuje wprowadzanie nowych form edukacyjnych.
Organizator i partnerzy projektu
Organizatorem projektu jest Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, (www.wib.org.pl) która powstała w 1993 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich i banków-fundatorów. Od kilkunastu lat kluczowym obszarem działalności WIB jest szeroko rozumiana edukacja ekonomiczna, finansowa oraz w zakresie cyberbezpieczeństwa. Działalność edukacyjna WIB to kilkanaście projektów, zróżnicowanych pod kątem grup odbiorców, form i częstotliwości realizacji. Łącznie współpracuje w ich realizacji ponad 800 podmiotów – od instytucji publicznych, jednostek samorządu terytorialnego, banków i innych instytucji sektora finansowego, przez uczelnie, organizacje pozarządowe i media. WIB realizuje jeden z największych programów pozaformalnej edukacji finansowej w Europie – „Bankowcy dla Edukacji” (www.bde.wib.org.pl).
Partnerem inicjatywy jest Fundacja Banku Pekao S.A., powołana przez Bank Polska Kasa Opieki S.A. w 1997 roku. Fundacja aktywnie wspiera projekty związane z oświatą oraz wychowaniem dzieci i młodzieży, inicjatywy służące upowszechnianiu edukacji finansowej i kulturalnej a także dydaktyczne instytucje naukowe oraz szkoły, które zajmują się m.in popularyzowaniem wiedzy finansowej i bankowej. Celem Fundacji jest ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej i obywatelskiej, ale również niesienie pomocy osobom chorym i niepełnosprawnym. W podejmowanych aktywnościach koncentruje się na promocji wolontariatu oraz przedsięwzięciach angażujących wolontariuszy do działań pomocowych, szczególnie na rzecz wspierania lokalnych społeczności.
Partnerem instytucjonalnym jest Związek Banków Polskich (www.zbp.pl)
Projekt został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji.